Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich skrytí

Fulltextové vyhledávání

Region

Náchodsko Trutnovsko Jičínsko Semilsko Jablonecko Celá ČR

Další filtry

cyklostezky kultura lyžařské tratě památky příroda rozhledny skiareály sport výlety zajímavosti

Jít zpět

Jít zpět

Žakárový stav Lüdorf v Jilemnici

Žakárový stav Lüdorf v Jilemnici

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Semilsko

Žakárový stav Lüdorf v Jilemnici

Ještě než vstoupila do českého textilního průmyslu bavlna, bývala metropolí plátenictví a řemesla přadláckého i tkalcovského krkonošská Jilemnice. Jen na dvou místech v Čechách se dařilo nejkvalitnějšímu lnu – na panství zbraslavském a jilemnickém.

Harrachové zřídili manufakturu v Horní Branné i bělidla v Hrabačově a místní negocianti dodávali s ročním obratem až tři sta tisíc zlatých plátno a přízi do celého světa – například do Holandska a Belgie k výrobě světoznámých krajek.

Nejjemnější lněnou přízi na světě upředli v Jilemnici. To přadlácké „nej“ dodnes uchovává jako vzácnou kuriozitu tamní Krkonošské muzeum.

Není tedy divu, že právě v Jilemnici vznikla v roce 1873 odborná, později průmyslová škola textilní, jako jedna z nejstarších českých středních škol celého regionu Krkonoš a Podkrkonoší. A právě v dílnách této školy sloužil od roku 1970 výuce budoucích tkalců stroj unikát – žakárový stuhařský stav z roku 1903.

Co je vlastně „žakár“ a jakou převratnou změnu přinesl jeho vynálezce – tkadlec a mechanik jedné z textilek města Lyonu, proslaveného svým hedvábím? Joseph Marie Jacquard použil kolem roku 1800 princip vynalezený a přechodně i použitý Francouzi Falconem a Vaucassonem, zdokonalil ho svým vlastním vynálezem uzlovacího stroje na sítě a upravil původně vynalezené ústrojí tak, že se dalo použít téměř na každém tkalcovském stavu. Jeho systém umožnil ovládat pohyb jednotlivých osnovních nití pomocí dírek vytlučených do lepenkových karet a vytvářet tak složité a hlavně rozměrné vzory. Šlo tedy o děrné štítky jako paměťové médium.

Stav dokáže tkát najednou osm stuh stejného vzoru, každou o šíři sedmi centimetrů, a to až v pěti barvách včetně základní bílé. Jedna stuha je utkána zhruba ze čtyř set nití, není tedy divu, že jen navedení osnovy trvalo téměř měsíc. Po veškerém seřizování a „zatkávání“ stav bezchybně pracuje, potřebuje ale stálou péči jako v někdejší tovární výrobě.

Obří stuhařský stav bývá při práci k vidění ve Dnech evropského dědictví, o adventních trzích, vánočním a májovém jarmarku a pro skupiny zájemců lze prohlídku i předem dohodnout. Jeho „dny otevřených dveří“ bývají zveřejňovány a vidět stav v chodu je opravdový zážitek nejen pro milovníky textilního řemesla.

 

GPS: 50.61055648539454, 15.504501206721883

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás